Czy to już wypalenie zawodowe?

22.10.2017 Dodane przez: Administrator

Czy to już wypalenie zawodowe?

Jesteś zmęczony pracą? Być może jest to wypalenie zawodowe. Ma ono kilka etapów:

  1. Faza wypalenia fizycznego i emocjonalnego – jest to ogólne rozbicie organizmu. W tej fazie mogą pojawić się bóle głowy, bezsenność, drazliwość czy obniżenie nastroju. Osoby, znajdujące się w tej fazie często nie mają siły na nic innego poza nią.

    Wtedy najlepiej udać się na 2 tygodniowy urlop i wszystko wróci do normy.

  2. Faza wątpliwośći i wstydu

    W tej fazie oprócz wszystkich symptomów, występującej w 1 etapie wypalenia pojawiają czynniki natury psychicznej. Osoby zaczynają oddzielać pracę od życia prywatnego. Nie zostają po godzinach, często też wychodzą wcześniej. Osoby takie zaczynają analizować co może być powodem ich gorszego samopoczucia. Mogą też się zastanawiać nad sensem dalszej pracy w danym przedsiębiorstwie.

  3. Faza cynizmu to przedostatnia faza – osoba taka nie stara się, odsuwa się od swoich kolegów, często narzeka i widzi same negatywy. Nie przykłada się też do pracy, gdyż nie widzi w tym większego sensu. Często też ma podwyższone ciśnienie czy bóle głowy. W tym przypadku osoba, taka powinna zmienić pracę, gdyż dłuższy urlop już raczej nie pomoże. Zdarza się też, że zostaje ona zwolniona ze względu na nienależyte wykonywanie swoich obowiązków.

  4. Ostatnia faza to faza poddania się – osoba taka nie widzi sensu pracy w danej jednstce, ale też nie widzi szansy na znalezienie takiej pracy, która sprawiałaby jej przyjemność. Osoba taka boi się też że takiej pracy nie znajdzie. Ten etap może jest najgroźniejszy i może powodować nerwice czy głębsze stany depresyjne.

Jeżeli jesteś przemęczony, może lepiej zastanowić się nad wykorzystaniem zaległego uropu i uniknąć wypalenia zawodowego.

Dodaj nowe ogłoszenie

Szukasz pracowników?

Dodaj ogłoszenie, utwórz testy kwalifikacyjne, znajdź idealnego kandydata.

Dlaczego warto

Wyróżnij się

Chcesz zwiększyć swoją szansę

podczas wstępnej rekrutacji?

Poddaj się testom

sprawdzającym online

Dostępne testy